Emlak sektörünün en önemli kavramlarından biri olan gayrimenkul yatırım ortaklığı nedir öğrenmek ister misiniz? Gayrimenkul yatırım ortaklığının ne olduğunu, nasıl yapıldığını, avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Nedir?

Gayrimenkul yatırım ortaklığı, kar amacı güderek getirisi yüksek olabilecek gayrimenkul ve emlak projelerine yatırım yapmaktır. Kısaca GYO olarak da bilinen bu sistemde, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan da destek alınarak büyük emlak projeleri gerçekleştirilir. Emlak gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri, apartmanlardan ofis binalarına, hastanelerden otellere, park ve bahçelerden alışveriş merkezlerine kadar pek çok projeye imza atar. Potansiyeli yüksek ve başarılı projeler, gayrimenkul ortaklığı şirketlerine kira ya da alım-satım yolları ile kazanç getirir. 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri, Sermaye Piyasa Kurulu denetiminde kurulur, ortaklıklar bu kurum tarafından denetlenir. Sermaye Piyasa Kurulu tarafından tüm süreçler onaylandığında ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuru yapılır. Türk Ticaret Kanunu kurallarına uygun şekilde anonim şirket olarak kurulan gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri, halihazırda varlığını sürdüren bir şirket üzerinden de dönüştürülerek kurulabilir. Ancak şirket dönüştürme süreçleri Sermaye Piyasa Kurulu’nun düzenlemelerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Nasıl Çalışır?

Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri, portföylerinde bulunan gayrimenkullerden elde ettikleri kazançları her yılın sonunda temettü olarak dağıtır. Bu temettüden pay alabilmek ve gayrimenkul yatırımı yapmak için borsadan GYO hisse senetleri satın alınabilir. Emlak yatırımı yapmak isteyenler bu yolla kazanç elde etse de sorun yaşamamak adına bazı durumlara dikkat etmelidir. Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketinin geçmişi, karlılık oranı, halihazırdaki finansal durumu, geçmiş ve güncel projeleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Kamuyu Aydınlatma Platformu adı verilen ve şirketlerin kamuoyuna açıklamada bulundukları platformu takip etmek de yatırım yapacağınız şirket hakkında bilgi sahibi olmanıza olanak tanır. 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Avantajları ve Dezavantajları

Her yatırım türünde olduğu gibi gayrimenkul yatırım ortaklığının da avantajları ve dezavantajları bulunur. Gelin, bu durumları iki ayrı alt başlıkta ele alalım: 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Dezavantajları

-Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri sürekli olarak Sermaye Piyasa Kurulu tarafından denetlenir, çeşitli prosedürlere tabi tutulur. Bu da süreçleri zorlayıcı hale getirir. 
-Halka arz sonrası gayrimenkul yatırım ortaklığı hisse senetleri belli bir oranda değer kaybeder. Böylece gayrimenkuller belli bir oranda daha düşük fiyata satılmak durumunda kalır. 
-Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketinin ana faaliyetinin mühendislik, inşaat ya da müteahhitlik gibi alanlarda olması gerekir. Aksi halde yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından güven kazanması, yatırım alması zorlaşır. 
-Projelerde atılan her adımın, gayrimenkullerde yapılacak her değişikliğin ya da yeniliğin ruhsatta yazılan şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğinden en küçük değişiklikler dahi SPK değerlendirilmesinden olumlu sonuç alınamamasına neden olabilir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Avantajları 

-Şirketler büyük bir yatırım yapmak istediklerinde finansal destek almak için bankalardan yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalır. GYO şirketleri ise daha düşük maliyet ile finansman bulabilecekleri platformlara kolayca ulaşır. Böylece daha az borçlanma ile yeni projelere imza atılabilir. 
-Gayrimenkul ortaklığından elde edilen kira ya da alım-satım kazançları kurumlar vergisinden muaf tutulur. 
-488 Sayılı Damga Vergisi Kanunu’nun 9. maddesi 2 sayılı tablonun 21. maddesi gereğince damga vergisi istisnasından yararlanılır. 
-Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin payları borsada hisse senedi olarak işlem görür. Bu da yatırımları likidite etme imkanı sunar. 

Gayrimenkul yatırım ortaklığı nedir, avantajları nelerdir öğrendiniz. Gayrimenkul değer artış kazancı ve diğer emlak, yatırım konuları hakkında bilgi almak için bloğumuzdaki içeriklere göz atabilirsiniz.